Oblasti, kam se nositelé příjmení Milčák rozšířili, jsem se pokusil hrubě zmapovat pomocí různých volně dostupných databází jako jsou telefonní seznamy, živnostenské nebo obchodní rejstříky, centrální registr občanů. Také se mi podařilo nasbírat několik dalších informací surfováním na internetu. Stránka se bude postupně rozrůstat, jak budu objevovat nové Milčáky.

Česká republika

Pro hledání Milčáků žijících v České republice jsem použil telefonní seznam (www.zlatestranky.cz), Živnostenský rejstřík (www.rzp.cz) a Obchodní rejstřík (www.justice.cz/or). Podařilo se mi tak nalézt pouze 5 osob. Při surfování na internetu jsem objevil ještě další 3 osoby. K odhalení řady dalších jmen hodně přispěl Pavel Milčák, což je první Milčák, kterého jsem kontaktoval a velmi mu tímto děkuji za ochotu. Započítám-li ještě svou rodinu, je to celkem 23 nositelů příjmení Milčák/ová. Pro představu o výskytu Milčáků v ČR připojuji mapku, červené tečky znázorňují obce Bohumín, Brno, Chotusice, Kojetín, Mořice a Prahu.Dle statistik uvedených na stránkách Ministerstva vnitra (www.mvcr.cz/...) bylo v květnu 2007 v České republice celkem 16 osob s příjmením Milčák a 10 s příjmením Milčáková.
To znamená, že v České republice jsou ještě tři nositelé našeho příjmení, o kterých zatím nevím.

Slovenská republika

Současný výskyt Milčáků na Slovensku jsem zmapoval pomocí telefonního seznamu (telefonny.zoznam.sk), Živnostenského registru (www.zrsr.sk), Obchodního registru (www.orsk.sk) a trpělivého surfování na internetu. Podařilo se mi tak nalézt téměř 40 osob. Příjmení Milčák nebo Milčáková jsem objevil v obcích Humenné, Ilava, Kamenica nad Cirochou, Karné, Krompachy, Levoča, Markusovce, Martin, Ohradzany, Poprad, Slovenská Volová, Spišská Nová Ves, Spišské Tomášovce, Spišské Vlachy, Stará Ľubovňa, Široké a Trnava.
Z následující mapky jsou vidět dvě hlavní oblasti výskytu Milčáků - na Spiši v okolí Levoče a v okolí obce Humenné.
Doufám, že se mi během mého pátrání podaří poodhalit historii rodů Milčáků z těchto oblastí a případně nalézt předka (zakladate rodu), který je spojí dohromady. Timto bych také rád vyzvat všechny, kteří by chtěli přispět nějakou informací k pátrání po kořenech a historii rodu Milčáků, ať se mi ozvou na email.


Dalším zajímavým zdrojem informací je online Databáze příjmení na Slovensku, kterou sestavil pan Peter Ďurco z Jazykovědého ústavu Ludovíta Štúra SAV (slovnik.juls.savba.sk). Kromě celkového počtu osob lze z databáze získat také názvy obcí, kde je výskyt příjemní větší než jedna. Následující tabulka ukazuje výsledky vyhledávání příjmení Milčák a Milčáková (v databázi jsou brána jako dvě různá příjmení). Přestože data z databáze pocházejí z roku 1995 a nemusí být tedy aktuální, dávají dobrou představu o rozšíření Milčáků na Slovensku.

Obec Milčák Milčáková Celkem
Spišská Nová Ves 12 10 22
Ohradzany 9 8 17
Levoča 5 9 14
Humenné 3 6 9
Krompachy 4 5 9
Slovenská Volová 4 3 7
Spišské Vlachy 3 3 6
Košice-západ 3 2 5
Poprad - 4 4
Stará Ľubovňa 2 2 4
Martin - Podháj 2 - 2
Ostatní 6 5 11
CELKEM 53 57 110


USA

Na pátrání v USA jsem se velmi těšil, neboť jsem věděl, že řada Milčáků, Milcsaku či Milczaků v minulosti do USA emigrovala, mezi nimiž i několik z mého rodokmenu. Byl jsem tedy zvědav, jak se Milčákové v Americe rozrostli.
K pátrání jsem opět použil různé vyhledávače a databáze (www.ussearch.com, www.ancestry.com, www.rootsweb.com apod.)
Neboť je v USA poměrně časté se stěhovat, např. za zaměstnáním, bylo občas složité zjistit, zda se jedná o osobu, která se přestěhovala nebo o dvě osoby se stejným jménem. I tak byl ale výsledek hledání velmi zajímavý, nalezl jsem 7 osob s příjmením Milcak a dalších 18 s příjmením Milczak. Kupodivu Milcsaky jsem žádné nenašel. Na následující mapce je pak Milcak značen červenou a Milczak modrou tečkou.Při dalším bádání jsem několikrát narazil na příjmení Milchak, což, jak jsem později zjistil, je poameričtělé příjmení Milčák (zkomolení příjmení jsem se pokusil vysvětlit zde). Když jsem pak do výše zmíněných vyhledávačů zadal příjmení Milchak, nestačil jsem se divit - více než 100 osob v 21 státech. Hlavní zastoupení je v Pennsylvánii (35), pak v sousedním Ohiu (11), dále ve Virginii (7), Indianě (6), ale také v Californii (5) nebo v Oregonu (4) a na Floridě (4). Uvedený počet osob je třeba brát pouze přibližně. Některá jména jsem totiž nalezl i více než 4x a musel jsem je tedy nějak protřídit a rozhodnout, kdy jde o novou a kdy o stejnou osobu. Dále je také občas místo celého jména uvedeno pouze počáteční písmeno, což může způsobit, že jsem určitou osobu započítal 2x a nebo také to, že jsem někoho nezapočítal vůbec. Pokusím se počet ještě trochu upřesnit. Každopádně současný výsledek pátrání jsem zelenými tečkami zakreslil do druhé mapky.


Uvedená mapka a také údaje se docela hezky shodují s informacemi, které poskytuje stránka whitepages.com. Zde se uvádí, že v USA žije 142 osob s příjmením Milchak a nejvíce jich je ve státech Pennsylvania (52) a Ohio (12).

Polsko

V Polsku jsem při hledání v telefonním seznamu (www.ksiazka-telefoniczna.com) nalezl poměrně hodně Milčáků resp. Milczaků. Města kde jsem Milczaky nalezl jsou vyznačena na mapce, jsou to Lodž (14), Belchatow (6), Lublin (6), Elbag (3), Pulawy (3), Lowicz (3), Kalisz (3), dále Katowice, Piotrkow Trybunalski, Varšava, Czluchow, Slupsk, Gdaňsk, Zabrze a Zgierz.Tyto výsledky korespondují i s tím co je uvedeno na polské stránce moikrewni.pl. Zde se také dočteme, že v Polsku je 167 osob s příjmením Milczak.

Německo

V Německu se mi zatím podařilo prohledat pouze telefonní seznam (www.dastelefonbuch.de). Našel jsem tak jednoho Milcaka a tři Milczaky z měst Fehrmarn, Mosbas a Penig.

Francie

Hledání na francouzských stránkách bylo pro mě utrpení - téměř vše napsáno pouze, pro mě nesrozumitelnou, francouzštinou. Nakonec se mi podařilo, s pomocí mezinárodního vyhledávače telefonních čísel (eu.ixquick.com), vyšťourat jednu osobu - ženu, jejíž zajímavé jméno si dovolím uvést - Dessalines Milcak.